Portakallı Tatlar Yarışması

Finike geleceğini planlıyor

Antalya'nın tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkan ilçesi Finike, yerel dinamiklerin girişimi, Finike Belediyesi'nin de desteğiyle geleceğini planlıyor. Geçen yıl Ekim ayında bir araya gelen ve kendilerine “Geçmişten Geleceğe Finike” Girişim Grubu adını veren topluluk, aylar süren çalışmaların ardından ilk etkinliğini 26-27-28 Mart tarihlerinde düzenliyor. “Geçmişten Geleceğe Finike” etkinlikleri çerçevesinde tarım, turizm, arkeoloji ve şehircilik alanlarında 3 gün sürecek panel, kültürel etkinlikler ve portakallı tatlar yarışması gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü Finike Portakalının tam da çiçek açtığı döneme denk gelen etkinliklerin uzun vadede kitleleri peşinden sürükleyen bir organizasyona dönüşmesi hayal ediliyor.

“Geçmişten Geleceğe Finike” etkinlikleri öncesinde Finike Belediyesi'nde düzenlenen toplantıya Finike Belediye Başkanı Sayın Mustafa GEYİKÇİ, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Sıdıka Gökyar KIZILCA, Girişim Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Şima AKÇA ve Sayın Beyhan ŞEKERCİ katıldı. Finike Belediye Başkanı Sayın Mustafa GEYİKÇİ, toplantıda yaptığı konuşmada, “Katılımcı ve şeffaf yönetim anlayışı ile ilçemize katma değer kazandırmak, gelecek vizyonunu oluşturmak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Finike'ye gönül vermiş, Finike'nin her alanda gelişimini artırmak için yola çıkış olan Girişim Grubu üyelerimiz aylar öncesinde bizi ziyaret ederek, düşüncelerini aktardı. Finike'miz için hayallerini, geleceğe yönelik planlamalarını ve kısa vadede hayata geçirmek istedikleri çalışmaları aktardı. Bizim bu güzel düşünceleri görmezden gelmemiz kabul edilemezdi. Bu çerçevede Belediye olarak elimizden gelen tüm desteği vereceğimizi açıkladık ve veriyoruz. Bu çalışmalar en kısa zamanda meyvelerini verecektir ve Finike'miz tarımın yanı sıra turizmde, arkeolojide ve şehircilikte geleceğe damgasını vuracaktır.

‘Ben değil, biz ve kasabamız' diyerek yola çıktıklarını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Sıdıka Gökyar KIZILCA ise “Mart ayının son haftasında gerçekleştireceğimiz faaliyetleri anlatırken bile heyecanlanıyorum. İlçemiz kültürel anlamda doyuma ulaşacaktır. Ekim ayından bu yana insanüstü çalışmalar gerçekleştirilerek bu günlere gelindi. İlçemiz adına renkli etkinlikler gerçekleştirilecek. Ve tüm bunların kamu, yerel yönetim ve sivil toplum ile gerçekleşmesi çok önemli” dedi. Finike'nin turizm sektöründe kimliğini aradığını kaydeden Girişim Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Şima AKÇA, “Finike, tarım kenti olmanın yanı sıra aynı zamanda bir turizm ve arkeoloji kenti. Tarım, turizm, arkeoloji ve şehircilik alanlarında konusunda uzman isimler panellerimize katılarak konuşma yapacak. Alanlarında başarılı olmuş isimler hikayelerini bizlerle paylaşacak. Halkımızın ilgisini çekecek organizasyonlar da düzenliyoruz. Bunlardan birisi ‘Portakallı Tatlar' yarışması. Yarışmada ilçemiz sınırları içerisinde ikamet eden kadınlarımız narenciye ürünleri kullanarak yiyecek ve içecekler yapacak. Gurmelerden oluşan jürimiz en güzel lezzeti seçecek. Dereceye giren kadınlarımızı altın ile ödüllendireceğiz” dedi. Etkinlik çerçevesinde resim ve fotoğraf sergileri, müzik dinletileri ve Belediye önünden başlayıp, Limyra Antik Kenti'nde sona erecek bisiklet turu da düzenlenecek.

Girişim Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Beyhan ŞEKERCİ ise bir hayal ile yola çıktıklarını ve bu hayali gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade ederek, “Etkinlikleri düzenleyeceğimiz dönemde portakal çiçekleri açmış olacak. İlçemizin dört bir yanını portakal çiçeği kokusu saracak. Umarım bugün attığımız bu adımlar gelecekte düzenlenecek portakal çiçeği festivalinin temelini oluşturur” dedi.