Kardeş Şehirlerimiz

Almanya Mosbach Belediyesi

Deutschland - Mosbach Stadtverwaltung


FİNİKE-MOSBACH KARDEŞŞEHİR DOSTLUĞU

1989 yılında Finike Belediyesi tarafından yapılan ikili görüşmeler sonucunda Almanya'nın Mosbach şehri Belediyesiyle kardeşşehir olmak için çalışmalara başlandı.


Her iki belediye Başkanının, ülkelerarası dostluk, barışa katkı, karşılıklı turistik-iş ziyaretleri, bilgi alışverişi gibi konularda aynı fikirleri paylaşmaları, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi, ticari ve ekonomik yönden birbirine destek olunması amaçlanmıştır. Her iki ilçe halkının ve özellikle öğrencilerinin karşılıklı ziyaretleri, sportif amaçlı dostluk müsabakaları da hedeflenen konuların içerisindedir. Zaman içerisinde her yıl düzenli olarak karşılıklı öğrenci ziyaretleri halen devam etmektedir. İlçemiz spor kulübüolan Finikespor'un ve Mosbach Spor kulübünün karşılıklı ziyaretleri ve yaptıkları dostluk müsabakaları da en iyi şeklide yapılmıştır.

İlçemizde bulunan esnaflarımızın kardeşşehir Mosbach'a yaptıkları ziyaretlerde bilgi alışverişi sağlanması konusunda faydaları görülmektedir. Aynı şekilde Mosbach'tan gelen esnafların da ilçemizde ki esnaf ziyaretleri en iyi şekilde geçmektedir.

Macaristan Budapeşte II.Bölge Belediyesi

Budapest Fövaros II. Kerületi Önkormanyzat

FİNİKE-BUDAPEŞTE II.BÖLGE BELEDİYESİ KARDEŞŞEHİR DOSTLUĞU

2007 yılında başlayan karşılıklı görüşmeler sonucunda Macaristan Budapeşte II. Bölge Belediyesiyle 2008 yılının Ekim ayında imzalanan Kardeşşehir Protokolüile ve İçişleri Bakanlığının 30.12.2008 tarihli onayıyla iki ülke belediyeleri arasındaki bağlar resmiyet kazanmış oldu. karşılıklı yapılan ziyaretlerle iki ülke halklarının daha yakından birbirlerini tanıma fırsatları bulmaktadırlar.

Belediye Başkanları arasında yapılan görüşmeler sonucunda iki ülke ve kardeşşehirler adına ortak projeler üretmek, uygulamak, turizm ve kültürel alanda işbirliği yapılması kararlaştırıldı.