×

FİNİKE BELEDİYESİ EVLENDİRME İŞLEMLERİ


Müracaat Saatleri;

Pazartesi - Salı - Çarşamba – Perşembe  : 08:30 - 12:30 arası ve 13:30 - 17:30 arası
Cuma                                                                : 08:30 - 12:30 arası ve 13:30 - 15:00 arası

Finike Belediye Başkanlığı evlendirme memurluğuna başvuruda bulunabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Evlenebilmesi İçin Gerekli Belgeler;
1- Resmî veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alınacak evlenmeye engel bir durum olmadığını gösteren sağlık raporu,( Aile hekimliği, devlet hastanesi veya özel sağlık kuruluşlarından alınabilir )
2- 4’er adet son 6 ay içerisinde çekilmiş VESİKALIK fotoğraf. (Biyometrik fotoğraf geçerli değildir.)
3- T.C. Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı fotokopisi ( Nüfus cüzdanlarının üzerinde soğuk mühür olmayan, kazıntı, silinti, fotoğrafta oynama olan ve fotoğrafla benzerlik bulunmayanların kimlikleri kabul edilmemektedir. (Ehliyet, Pasaport vb. geçerli değildir.) Başvuru esnasında T.C. Kimlik kartı/Nüfus cüzdanlarının asıllarının yanınızda olması gerekmektedir.
4-65 yaş üzeri olup, evlenme başvurusunda bulunacak olan kişilerin, evlilik işlemlerinin doğuracağı hukuki anlam ve sonuçları algılama yeteneğine sahip olduklarını gösteren, Sağlık Kurulu Raporunu tam teşekküllü devlet hastanesinden almaları gerekmektedir.

BEKARLIK VE DOĞUM BELGESİ: Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken belgedir. Noter onaylı pasaport çevirileri gerekmektedir. Hangi şartları kapsadığı konusunda memurluğumuzdan bilgi alınabilir.

BAŞVURU
                Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelemeyen adayın vekalet vermesi zorunludur. Bunun için noterden ÖZEL VEKALETNAME düzenlenmesi ve bu vekaletnamede VEKALET VEREN ile VEKİLİ ve EVLENECEĞİ KİŞİNİN tam kimliği ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkça belirtilmesi şarttır.

NİKAH ŞAHİTLERİ
                1 ) Nikaha şahitlik edecek kişiler, 18 yaşından büyük ve ayırt etme gücüne sahip olmalılar
                2 ) Tanıklık ettiği kişiyi tanımaları gerekmektedir
                3 ) Şahit olarak en az 2 kişi Kimlikleriyle beraber hazır bulunmalıdır

SOYADI KULLANIMI
                Evlenmeden önceki soyadını evlilik soyadı ile birlikte kullanmak isteyen çiftler 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesi uyarınca , müracaat sırasında bunu belirtmek zorundadırlar ve memurluğumuzca verilen dilekçeyi doldurup imzalamaları gerekmektedir.

ÖZEL BELGELER ( İDDET KARARI )
                Evlenmek isteyen kadının boşanma tarihi üzerinden 300 gün ( 10 ay ) geçmedikçe tekrar evlenemez. Belirtilen İddet (Bekleme) süresini beklemek istemeyen vatandaşlarımızın Aile Mahkemesine başvurarak İddet (Bekleme) süresinin kaldırıldığına dair mahkeme kararının ve kesinleşme şerhinin aslını evlendirme memurluğumuza vermek zorundadır.

EVLENME YAŞI:
18 yaşını doldurmuş olmak zorunludur.
Doldurmayan kişiler;
a) 17 yaşını doldurmuş ise; Anne ve babanın rızası alınarak evlenebilirler. (Başvuruya anne ve baba, çiftlerle birlikte gelerek evlenmelerine rıza gösterdiklerine dair belgeleri imzalamaları gerekmektedir.)
b) 16 yaşını doldurmuş ise; Mahkemenin vereceği “evlenebilir kararı” ile müracaat yapabilir.

FİNİKE BELEDİYESİ NİKAH SALONU 

Adres: 
Eski Mah. Yayla Bulvarı Belediye İş Hanı Kat:2 No:11 Finike / ANTALYA
Adres : Eski Mahalle 109. Sokak No:1 Finike
Copyright 2024 Finike Belediyesi